Čas změnit směr aneb jak to všechno začalo

S nápadem koupit si velký pozemek a založit rodový statek přišla moje máma Renata. Avšak předcházelo tomu několik let bezvýsledného hledání malého pozemku a touhy po domě.

Před několika lety jsme se s mámou rozhodly, že byt je pro nás nedostačující. Chybí nám v létě zahrada, možnost si sednout pod strom a dát si čaj. Lehnout si do stínu a číst si. Tohle v bytě prostě nejde. Začaly jsme hledat v realitkách nějaký cca 1000 m2 stavební pozemek poblíž Kladna. Nechtěly jsme se stěhovat daleko, abychom neztratily přátele a nebyly daleko od zbytku rodiny. Když se na to zpětně dívám, díky bohu, že jsme nic nenašly. Buď to byl pěkný pozemek za cenu našeho bytu, kdy by nám už nic nezbylo nebo to byla bída s nouzí. Jezdily jsme každý týden se na nějaký pozemek podívat s domněním, že to už bude ono. Někdy jsme dokonce skončily u Kolína (trošku mimo naši představu umístění 🙂 ). Po mnoha měsících, kdy jsme nic nenašly, jsme přestaly doufat, že nějaký pozemek pro nás vůbec existuje a skončily jsme hledání. Smutné i trochu zoufalé, že to tak dopadlo.

16652445_1460277860673279_1582434257_n

Z kraje roku 2016, začala máma číst knihy od Vladímíra Megreho, Anastásie. Byla z nich nadšená, ale mě odradily hned první stránky. Psalo se v nich o podstatě bytí, o tom, jak mít svůj osobní prostor, jak Anastásie mluví se zvířaty a ty jí nosí jídlo… Přišly mi ujeté. Mluvila o nich však často, až jsem se přemohla a začala číst dál. Musím říct, že mě obsah knih překvapil a zaujal. Našla jsem novou inspiraci. Musí existovat místo, kde bychom byly šťastné, tak jak Anastásie praví. Nebo je to jen fikce? Přišla druhá vlna nadšení pro hledání pozemku. Tentokrát alespoň 1 hektar. Pro nás nepředstavitelná velikost. Ale když to říkala Anastásie… Velice nás v mnoha věcech ovlivnila.

20170216_151755

Po několika měsících opětovného hledání na nás zase začala působit krize, že jsme nic nenašly. Jak to tak bývá, pokud si něco usilovně přeješ, tak se to splní. I když třeba trochu jinak, než čekáš. Shodou okolností, máma potkala přítelkyni svého kamaráda a ta byla makléřka. No a shodou okolností měla kancelář ve firmě, kde její majitel vlastnil velice zanedbaný starý sad.

Dala nám adresu, ať se jedeme podívat. Majitel o sad neměl zájem a sad akorát zarůstal. Byly jsme už skeptické a návštěvu zmíněného místa jsme oddalovaly. Ale tak co už. Zajedeme tam. Je to kousek. Sad se nachází se kousek u Kladna. Už příjezd tam byl katastrofa. Máme nízké auto, tak jsme ho nechaly opodál a raději šly pěšky. „Sem ani nedojedeme v létě, natož ve sněhu. Tady to nepůjde“ říkala máma. Nálada nebyla přívětivá. Došly jsme na místo podle GPS. Jsme tady.

16683413_1460277804006618_1096626630_n

Ono se ani nedá říct, že bychom pozemek celý viděly. Byl natolik zarostlý, že šlo jít pouze po jeho okraji, kde byla vyšlapaná cestička. Ta ústila u rozpadající se chatky, na jejímž zápraží spal bezdomovec zabalený do deky. Je prosinec mimochodem. Bylo vidět dvě krásné jabloně plně obalené zimními jablky. Mňam. Trochu naše nálada pookřála při pohledu na tu bohatou úrodu, o kterou nemá nikdo zájem. Snažily jsme se prodrat až na konec, ale nebylo to možné. Strávily jsme prohlídkou asi 30 minut. Odjely jsme. Nikterak rozhodnuté.

Doma jsme o pozemku diskutovaly a došly k závěru, že by to úplně nemuselo být špatné. Shrnuly jsme si klady a zápory.

Klady

 • blízko Kladna
 • dostupné autobusem, když nepojede auto
 • skoro rovinatý a jihovýchodně natočený
 • menší než hektar, ale akceptovatelná velikost
 • na okraji obce, ne na samotě
 • IS v blízkosti
 • klid a ticho
 • stavební pozemek
 • blízko do obchodu
 • o několik pozemků dál jsou koně – jsem koňařka
 • možnost dalšího přikoupení a zvětšení plochy na hektar
 • výhled do okolí
 • mnoho ovocných stromů a ořechů

Zápory

 • katastrofální příjezd
 • extrémně zarostlý – velké náklady na vyčištění
 • bezdomovec – kdo ho vyžene

Při konečném sesumírování vyplynulo najevo, že kladů je více. Zajedeme tam znova a pořádně si ho prohlídneme i blízké okolí.

Byly jsme tam jednou. Dvakrát. Třikrát. To byl konec roku 2016. Pozemek nás velice zaujal. Najednou byl dokonalý. Famózní výhled do okolí. Klidný okraj obce hned vedle pole a plodící jabloně s obrovským množstvím jablek. Už nám ani nevadilo, že se dalo jít jen po okraji pozemku. Nevadilo, že nemá hektar, ale 7300 m2. Přesto tu byly negativní, celkem racionální myšlenky. Jak tam v zimě budeme jezdit? Nebo za deště? Všude bude bláto. Zapadneme. Nebudeme se tam bát? Na úřadě nám řekli, že se tam žádná silnice stavět v dohledné době nebude. Jenže… Cena byla 100 Kč za metr čtvereční. Byl to prostě TEN pozemek. Náš budoucí rodový statek.

Zdraví Vás Karolína

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *