Zakládáme záhon KARTONOVÁNÍM

Když jsem v létě 2017 uvažovala nad tím, kolik chci mít na zahradě záhonů, zamrazilo mě, kolik práce to bude.  Jak se šíleně nadřu při vykopávání drnů. Kam je pak budu dávat? Přemýšlela jsem také, že si nechám kus zahrady zorat, ale kvůli pařezům to není možné.

Vrhla jsem se do čtení literatury pro „líné zahrádkáře a permakulturisty“, až jsem našla přesně to, co jsem hledala. V knize Ekozahrady od Jaroslava Svobody.  Založit záhon tzv. kartonováním.

Je to proces, kdy se snažíte překrýt – zamulčovat část pozemku tak, aby plevel nemohl růst a vy tak měli méně, nejlépe žádnou práci s pletím. Také to slouží k udržení půdní vlhkosti a dobrého klimatu pro nově vysazené rostlinky. Důležité je si uvědomit, že kartonovo-slámový mulč vydrží zhruba rok, až dva. Pak je nutné ho obnovit. Nebo lepší varianta, vysadit co nejvíce trvalek, aby pokryly půdu. Až se karton rozloží, plevel nebude mít místo k růstu a vy žádnou práci.

Myslím si, že takto založený záhon se hodí hlavně pro zahrádkáře hospodařící na menší ploše (do 200 m2). Na větší ploše – poli se tento způsob nevyplatí.

Výhody kartonování

Skvělou výhodou je minimální úsilí při zakládání, pokud žádný záhon doposud nemáte. Celý rok neuvidíte v záhonu plevel, žádné otravné okopávání, vyrývání plevele nebude. Mulč udržuje v půdě vlhko, i když jsou velká vedra. Půda je přikrytá a voda se neodpařuje. Musíte tedy zalévat mnohem méně, než na holé půdě. Máte více času pro sebe.

Nevýhody

Jedinou nevýhodou je, že takový krásný záhon, kde je teplo a vlhko, přitahuje slimáky. Proto proveďte včas opatření, aby žádní nebyli a neohrozili vaši úrodu. Vhodné jsou jakékoli kachny, podpoření přirozených predátorů – ježků, žab, ptáků,… nebo nějaké jiné vhodné nechemické metody. Pokud nemáte se slimáky problém, tento odstavec se vás netýká.

Jaké rostliny mohu v kartonovém záhoně pěstovat?

Jakékoli chcete. Doporučuji trvalky promíchat s jednoletou zeleninou. Tj. mezi zeleninu dejte vytrvalé bylinky, které dané zelenině prospívají.

Jak sázet/sít do takového záhonu?

 • sázíme

Doma předpěstované rostlinky čehokoli sázíme tak, že zahradnickou lopatkou rozhrabeme hnůj, uděláme dostatečně velkou díru do kartonu a do hlíny pod ním, zasadíme rostlinku do díry, přihrneme hlínu nebo kompost (po trávě není vidu ani slechu), necháme kolem rostlinky mezeru, tj. nepřihrnujte hnůj až k rostlině, nechte jí prostor, zalijte.

 • sejeme

Tam, kde chceme mít řádek, rýčem rozrušte karton, aby kořínky mohly prorůstat skrz do země, nasypte na to trochu zeminy a sejte, zalijte.

Jdu na to…

Vybrala jsem si vhodné místo a dala jsem se do založení záhonu 6×8 m. Celkový čas strávený zakládáním záhonu s přítelem byl dvě hodiny včetně dovozu hnoje z koňské farmy vzdálené 5 km. Namáhavost minimální. Vůbec nic jsem neryla, nesekala, ani nijak předem neupravovala.

Pokud máte chuť tuto „bezpracnou“ metodu vyzkoušet, zde je návod:

 • vyberte si místo, kde založíte záhon – aby nebyl ve stínu, pod ořechem, moc ve svahu, daleko od zdroje vody, …
 • nasbírejte velké množství kartonů, kartonových krabic – nepoužívejte papír, trhá se a nevydrží horší manipulaci; kartonové krabice seženete nejlépe u popelnice s tříděným odpadem (lidé hojně vyhazují krabice od televize, skříní, apod.), dále zkuste oslovit lékárnu, blízký supermarket, prodejnu nábytku, prodejnu elektra, …
 • až budete mít dost krabic, připravte si je – sundejte z nich vše plastové (igelity, lepenky, výplně…), kovové sponky můžete nechat, rozloží se sami
 • sežeňte si hnůj – pokud máte v okolí kravín či koně, velice ochotně vám poskytnou hnůj za odvoz, někdy s dovozem za příplatek, hnůj musí být uleželý s dostatkem slámy, ne čerstvý; na rozměr 6×8 m jsem měla 1 valník hnoje za traktorem

Pozn. pokud nemáte k dispozici hnůj, lze pod a na kartony dát jen slámu (sláma se osvědčila nejlépe, pokud nemáte, můžete dát kůru nebo hobliny z listnatých stromů, seno nebo posekanou trávu…)

 • jdeme na to – hnůj rozhrabte na trávě hráběmi tak, aby tvořil souvislou 5 cm vrstvu na požadované ploše, na to položte kartony, aby se na všech stranách překrývaly (cca 20 cm překryv, nebude vám později prolézat plevel), a na ně dejte stejnou vrstvu hnoje
 • hotovo – doporučuji zakládat záhon na podzim, aby hnůj byl na jaře dostatečně uleželý a nespálil rostlinky, sázejte z jara; pokud nemáte hnůj, ale jen slámu, sázejte po prvním vydatnějším dešti

Připraveno na jaro 🙂

Napište nebo pošlete fotky, jak se vám zadařilo. Těším se na vaše ohlasy.

 

 

3 komentáře: „Zakládáme záhon KARTONOVÁNÍM

 1. Karolína, myslíte že by som mohla takto založiť záhon aj na jar v tomto roku? budú rastliny rásť (napríklad mrkva) aj keď pod tým hnojom bude ílovitá nepriepustná pôda?

  1. Dobrý den,
   založit záhon kartonováním můžete samozřejmě i na jaře, je však nutné použít dost uleželý hnůj se slámou nebo slámu samotnou. Jílovitá půda je obecně dost nepříznivá na pěstování většiny ovoce a zeleniny. Pokud máte jíl hned od povrchu, spíše bych doporučila založit tzv. vyvýšený záhon. Kartonování slouží ke zjednodušenému založení záhonu, půdu však výrazněji nezkvalitňuje. Popř. můžete pod kartony navézt cca 10 cm lepší zeminy.
   Zdraví Vás
   Karolína

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *