Domácí houbičky jsou nejlepší…

Když už začínáme s vizí alespoň částečně potravinově soběstačné domácnosti, nesmí chybět moje oblíbené houby. Mám velice ráda lesní houby, ale k jejich účelnému pěstování jsem se prozatím nedostala. Ani nemáme vzrostlý les.

Trochu jsem brouzdala internetem a narazila na články o domácím pěstování hlívy ústřičné a shi-take na kmenech poražených stromů. Myslela jsem, že to bude složité a nepůjde to pěstovat ve sklepě, ale tento článek mě přesvědčil o opaku.

Hlíva je jednou z hub, které se nejjednodušeji pěstují, proto tedy hlíva. Co ještě? Jedna houba mi přijde málo. Pokud se do toho pustím, tak ať je toho víc. Zajímaly mě shi-take z medicínského hlediska, tak na ně padla má druhá volba.

Na webových stránkách Planeta hub, je krásně podrobný návod, jak se sadbou hlívy postupovat. Je několik metod, já si vybrala metodu tzv. očkování pod pokličku.

Očkování pod pokličku spočívá v tom, že si připravíte cca 50 cm dlouhý kmen, nejlépe z tvrdého dřeva. Já zvolila ořech (proč ořech?). Kmen by měl být alespoň měsíc odpočatý, tedy neočkovat do čerstvě uříznutého a cca 20 cm v průměru. Na obou stranách kmene uříznete cca 5 cm kotouč, tzv. pokličku. Vzniknou vám dvě poličky z jednoho kusu kmenu. Kmen si postavíte, na řez nasypete zrnitou sadbu. Dala jsem tam toho opravdu dost, jak to šlo a přiklopíte jednou pokličkou. Poklička by vám samozřejmě spadla, takže ji přibijete ke kmenu dvěma dlouhými hřebíky. Stejný postup provedete pro druhou stranu kmenu. Nakonec vzniklé spáry mezi pokličkou a kmenem přelepte nějakou fólií, aby sadba nevysychala. Mě se osvědčila běžná potravinářská fólie. Pěkně drží a nesvléká se.

Tradiční očkování hlívy pod pokličku - používané už od 80. let

(obrázek převzat z: https://www.planetahub.cz/navody-na-pestovani-hlivy/pestovani-na-dreve–dalsi-metody-pomoci-zrnite-sadby/)

Zrnitou sadbu hlívy ústřičné a shi-take jsem si objednala z e-shopu AGRI Slatinice, kde měli vetší balení za hezkou cenu. Jeden balíček sadby hlívy mi bohatě vystačil na 4 kmeny (průměr 30 cm). Shi-take mi rostou na 5 menších kmenech.

Až sadbu obdržíte, je potřeba ji co nejrychleji sdělat, nesmí vyschnout.

Jakmile máte kmeny naočkované, tedy usazené pokličky z obou stran a zalepené, vložte je do pevného pytle, přilijte tak 0,5l odstáté vody a pevně pytel zavažte. Každých 14 dnů byste měli pytel otevřít, nechat chvíli vyvětrat, případně dolít vodu a zavřít. Umístěte jej nejlépe do sklepa, kde neklesá teplota pod 12°C. Pokud začnete nyní, budete mít na konci května krásně prorostlé kmeny podhoubím a můžete je z poloviny zakopat někde v zahradě. Podhoubí proroste do půdy a na kmeni začnou vyrůstat plodnice. A vlastní houbičky jsou na světě! Mňam…

Kdy je možné začít se sadbou?

Můžete kdykoli. Doporučuje se začít buď na podzim nebo na jaře. Ti, co začínají na podzim, budou mít v květnu mnohem větší podhoubí a budou před těmi jarními sadbaři napřed ve sklizni. Ale nikterak to nevadí.

Já začala na podzim, někdy v listopadu a nyní vypadají takto.

Další zajímavé stránky o houbách

http://www.potravinovezahrady.cz/samozasobitelske-pestovani-hliv/

http://www.hliva-hliva.cz/slepe-ulicky-pestovani-hub/

 

 

2 komentáře: „Domácí houbičky jsou nejlepší…

  1. Dobrý den,
   letos pěstování hub rozjíždíme, takže k prodeji nic není. Na konci tohoto roku, pokud se zadaří, bych možná několik kmínků k prodeji měla.
   Krásný den
   Karolína

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *