Jak si za den jednoduše vyrobit venkovní toaletu

Na kurzu, který jsme před několika dny pořádaly, jsme dostaly hodně kladných ohlasů na naši venkovní pilinovou toaletu. Přišlo i několik otázek, jak a kde jsem na nápad přišla a zda to bylo těžké vyrobit. Proto vznikl tento článek. Upozorňuji zdatné kutily, že se jedná o návod spíše pro ženy. Které buď nejsou tak zručné kutilky, aby si vyrobily venkovní dřevěnou suchou toaletu samy nebo hledají snadné a jednoduché řešení, které je levné a nenáročné. Tak, jako my.

Toaletu jsme řešily nějakou dobu. Bylo jasné, že se bez ni neobejdeme, že chodit do houští opravdu není to pravé. Nejprve jsme rozmýšlely nad typickou dřevěnou budkou se suchým wc. Ale odrazovalo nás to, že si budeme muset někoho najmout, aby ji vyrobil. A kdo bude kopat tu hlubokou díru? Jak ji pak budeme zavážet, čím ošetřovat, abychom nekontaminovaly podzemní vodu, a tak dále… Zvažovaly jsme i toalety „jako na skautském táboře“, což je díra a kus větve, na kterou si sednete. Nepohodlné a nepraktické pro dlouhodobější užívání. Chemické toalety nejsou nic pro nás.

A teď, jak jsem se dostala k nápadu. Na Pinterestu. Vřele doporučuji tam občas probrouzdat, je tam úžasné množství nápadů a vychytávek. Web je sice česky, ale hledat nápady musíte anglicky.

Konečně se dostávám k tomu, jak naše wc vypadá. Toto je původní obrázek z Pinterestu, ze kterého jsem vycházela.

Toto je naše realita…

Je to naprosto skvělé řešení tam, kde trávíte dost času, ale přitom nechcete investovat do dřevěné budky a kopat díru. Celou toaletu máte za den hotovou i s nákupem věcí.

Potřebujete:

 1. plastovou židli
 2. dva kýble – jeden pod židli (dostatečně vysoký a široký) a jeden s víkem na piliny
 3. záchodové prkénko
 4. 100l pevné pytle, které umístíte do kýble pod židlí – do nich se sbírá odpad a vy nemusíte nic čistit
 5. krabičku na wc papír
 6. piliny

Na kolik nás to vyšlo?

 • Židli jsme už měly – 0 Kč
 • Prkénko z Baumaxu – 119 Kč
 • Dva kýble, z toho jeden s víkem (průměr cca 40 cm, výška jako židle) – 400 Kč
 • 100l pytle 10ks – 100 Kč
 • Piliny máme z pily zadarmo – 0 Kč

Celkem: 619 Kč za celou toaletu + 2 plachty na zajištění soukromí 89Kč a 149 Kč = 857 Kč

Za 857 Kč máme kompletní toaletu i se zástěnou. No není to skvělé? Za to nemáte ani dřevo na budku. Výhodou je, že se na tomto wc výborně sedí…

Jak postupovat:

 1. Nakupte všechny věci
 2. Na židli si položte doprostřed prkénko a vykreslete si vnitřní otvor prkénka
 3. Tento otvor musíte vyříznout – je potřeba buď malá aku pilka nebo i vrtačka (my navrtaly po obvodu asi 100 děr a taky to fungovalo 🙂 )
 4. Přišroubujte prkénko k opěradlu – buď je potřeba udělat dvě díry v případě plného opěradla nebo prostrčit závity již perforovaným opěradlem
 5. Vyzkoušejte, zda je to ok
 6. Dejte pod židli kýbl s dvěma pytli a nasypte do něj trochu pilin. Pokud je vyšší než sedadlo židle, musí se trochu zapustit do země
 7. Kýbl s víkem naplňte pilinami a dobře zavřete
 8. Umístěte wc i s kýblem s pilinami, kam potřebujete a pomocí např. plachty zajistěte soukromí
 9. Nezapomeňte přidat papír v krabičce
 10. Zatižte prkénko kamenem, aby se v případě větru neulomilo
 11. HOTOVO!

Jak funguje pilinová toaleta:

Zjednodušeně – toaleta funguje na principu, že svou potřebu vykonáváte do kýble, kam přisypáváte piliny. Piliny slouží jako savý materiál. Po každém použití, přidáte několik misek dalších pilin. Jakmile je kýbl ze dvou třetin plný, vyjmete pytle, zavážete a vyhodíte. A celý postup se opakuje. Vložíte do kýble nové pytle, trochu přihodíte piliny a je to.

Pro více informací o pilinovém wc se podívejte SEM.

Pokud někoho více zajímá nakládání s lidským hnojem, tak si přečtěte tento ebook.

2 komentáře: „Jak si za den jednoduše vyrobit venkovní toaletu

 1. Pěkný článek, jenom by mě zajímalo kam potom vyhodíte ten plný pytel? Máte založený speciální pilinový kompost pro stromky atd? Díky za odpověď 🙂

  1. Dobrý den,
   kompostovat budeme, ale kompost ještě není připraven. Snad v létě. Nyní se vykope díra, do ní se vysype obsah, zavápní a pak zase zahází hlínou. Pokaždé se dělá nová díra někde jinde.
   Hezký den
   Karolína

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *