Předpěstování paprik v toaletních ruličkách

V těchto dnech je tak akorát čas začít s předpěstováváním paprik. Kdo neholduje kupování vzrostlých sazenic těsně před výsadbou, pro toho mám pěkný nápad.

Semínka můžete vysít do mnoha nádob či rašelinových tablet (jiffů). Běžně se používají například kelímky od jogurtů nebo malé květináčky. Často se setkávám i s obaly od vajec. Letos jsem se rozhodla vyzkoušet předpěstovat papriky v toaletních ruličkách.

Proč v ruličkách?

Máme jich doma dost. Všichni je mají. Nemusíte nic shánět. Jsou z papíru, časem se rozloží, takže nevytváříte odpad. A mohou se sázet přímo s rostlinkou do půdy, čímž jí nepoškodíte při přesazování kořeny a máte velkou šanci, že se jí bude dobře dařit. Rulička drží vlhkost.

Jak začít

Sežeňte si dostatek ruliček. Já jich prozatím osázela 16. Každou ruličku musíte z jedné strany uzavřít, aby vám nevypadla hlína. Nastřihněte ji na 4 místech, aby byly mezery mezi střihy stejné. Nastřihněte tak 2 cm a přeložte je přes sebe jako běžnou krabici. Výsledek vidíte na posledním obrázku. Uprostřed máte malou škvírku, to nevadí, později tudy prolezou kořínky.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruličky si popište. Co do které budete sít. Já mám zatím tři druhy. Papriku bílou, zelenou a barevné kapie.

Naplňte ji k okraji osevním substrátem nebo kompostem. Jakmile zalijete, hlína slehne. Vložte semínka. Já dala do každé ruličky po třech semínkách, pro případ, že by se nějaké neujaly. Později nechám tu nejlepší rostlinku a dvě si přepíchnu jinam. Můžete však sít jen po jednom. Pomalu zalijte. Umístěte v plastové dóze na slunné a teplé místo. Můžete i přisvětlovat zářivkou, až vzejdou rostlinky pro lepší růst.

 

 

 

 

2 komentáře: „Předpěstování paprik v toaletních ruličkách

  1. Dobrý den,
   plíseň se začíná tvořit v momentě, kdy není u ruliček zabezpečena dostatečná cirkulace vzduchu. Tím myslím, že pokud se ruličky dotýkají navzájem, neproudí mezi nimi teplý vzduch a plíseň se začne tvořit v místě dotyku. Aby se plísni předešlo, ruličky se nesmí dotýkat, musí mít kolem sebe alespoň 1cm prostoru ze všech stran a být umístěny nejlépe u okna nad topením. Mám ruličky po 5 v plastové dóze, kde se žádná z nich nikde nedotýká jiné a nemám je plesnivé. Paprikám se hezky daří, směle rostou 🙂
   Zdraví Vás
   Karolína

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *