Plotíme pozemek lesnickým pletivem

Jakmile jsme začaly dávat pozemek trochu dohromady, začali nám na zahradu chodit různé existence. Nechávali za sebou láhve od piva, použité oblečení a kdejaký jiný bordel. Mimo to, nám srnky začaly okusovat mladé stromky. Musely jsme tedy řešit plot. Co nejrychleji. Nemáme peněz nazbyt a tak běžné, zahradní pletivo s betonovými sloupky nepřicházelo v úvahu. Hledaly jsme jinou, schůdnější alternativu. Našly. Stačilo zajít do lesa.

Určitě z lesa znáte oplocenky, chránící malé stromky proti zvěři. Kůly jsou ze dřeva, zatlučené do země s nataženou drátěnkou s většími oky. Líbil se nám i styl, bude to hezky vypadat kolem sadu. Do satelitu se asi takové to oplocení nehodí, ale to záleží na vkusu každého.

Pobrouzdaly jsme na internetu a našly na Bazoši chlapíka, který prodával 100 akátových kůlů, 210 cm dlouhých. Akát je výborný pro použití na sloupky, má mnohem delší životnost než běžnější smrk. Sloupek nás stál 100 Kč.

Nyní k pletivu. Lesnické pletivo se prodává různých velikostí, s různým počtem a velikostí ok. My zvolily výšku 160 cm, a to kvůli kůlům. Kůly musí být alespoň 50 cm zapuštěné v zemi. Tedy zbude 160 cm nad zemí. Nižší pletivo nemá smysl, lepší je vyšší, ale prozatím se nám 160 cm vysoké s 19 vodorovnými dráty osvědčilo. Pletiva za dobrou cenu naleznete tady.

Co dál?

Na úřadě si vyřiďte územní souhlas. Nemusí být stavební povolení. Obvod pozemku si důkladně změřte (nechte zaměřit) a po třech metrech si dejte kolíky. Rozmyslete si, kde bude brána a také si ji řádně vyměřte. Doporučuji nejprve postavit bránu a poté k ní vázat pletivo, než mít nejprve pletivo na sloupcích a žádnou bránu. Určitě dejte bránu standartní velikosti pro průjezd aut (360×160 cm). Brány zde.

Díry pro kůly nedělejte ručně, pokud nezačínáte na holém poli. Je to strašná dřina. Rozhodně je lepší benzínový vrták buď koupit, nebo na den půjčit. Hodí se všude, kromě použití v navážkách a skalním podloží. Nemá problém i s kořeny. 100 děr hlubokých 50 cm a širokých 35 cm chlapi zvládli za několik hodin. Po vložení kůlu do díry ho zasypte a udusejte, aby se nekýval. S prvním deštěm se zemina okolo ještě zpevní a kůl bude pevně stát. Na každý kůl upevněte pletivo minimálně čtyřmi telegrafickými svorkami (3,1×32 mm). V rozích pozemku ještě počítejte s opěrným kůlem.

Poslední důležitá věc. Sežeňte si dostatek pomocníků (1 dělá díry, 2 dusají kůl, 2 natahují pletivo a zbytek je střídá), hodně piva a dobrého jídla.

Za jeden den jsme v deseti lidech zvládli vyhloubit díry, zasadit a udusat kůly a natáhnout pletivo. Krásně nám svítilo sluníčko a spoustu zábavy jsme si užili 🙂

2 komentáře: „Plotíme pozemek lesnickým pletivem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *