(Ne)Jedlé keře k plotu

V minulém článku jsem psala o plocení lesnickým pletivem. Nyní přijde řada na to, co vysadit kolem plotu. Mnoho z nás vysazuje kolem plotů túje a cypřiše, aby měli stálezelený plot a naprosté soukromí. Ale není to trochu nuda? Tak trochu mrtvo? A nic z toho?

Co třeba vysadit k plotu něco, co bude dávat chutné plody vašim dětem. Co vám proroste plot a bude ho držet, až sloupky uhnijí. Co vám v létě zajistí soukromí a v zimě budete mít alespoň výhled do ulice. Co vám přinese spoustu užitečných živočichů do zahrady, když jim poskytnete bydlení. Objevte krásu keřů, na kterých se slétávají motýli, hnízdí ptáci, včelky sbírají pyl a kolem vás je nádherně živo. Na jaře všechno kvete, voní. V létě a na podzim máte chutné plody a v zimě sladké marmelády. Pojďme změnit zažitý nudný trend a vysadit kolem svých zahrad plot z (ne)jedlých keřů.

Výsledek obrázku pro dřín

Jaké keře mám na mysli? Znáte např. jedlé dříny, dřišťály, hlohy, bezy, lísky, jeřáby, trnky, růže, rakytníky, arónie, muchovníky? A nejedlé tavolníky, brsleny, řešetláky, svídy, ptačí zoby, habry, břečťany?

Ne? Něco jo? Všechno?? Paráda!

Nabídka keřů ke konzumaci nebo okrasných je úžasně rozmanitá a rozhodně si vyberete nejen podle velikosti, ale i dle stanoviště.

Jaké jsou vaše preference? Chcete vysoký keř pro maximální soukromí nebo nízký keř, aby nebránil ve výhledu? Mají být keře pouze jedlé (máte-li děti) nebo mohou být i jedovatě krásné? Pokud nemáte malé děti, doporučuji vysadit plot z obou. Jedlých i nejedlých. Jednak bude plot abnormálně rozmanitý a zajistí to, co potřebujete.

Pojďme si je trošku spolu probrat.

Výsledek obrázku pro tamaryšek čtyřmužný

Co vysadit k plotu? Kolik řad? S jakými keři?

Záleží na preferencích. Moje jsou: maximální opora pletiva, až se zhroutí kůly, neprůhlednost v létě, dostatek jedlých plodů a bezúdržbovost. Pokud máte preference podobné, je vhodné složení toto:

  • jako opora pletiva (první řada) – habry, trnky, břečťan, bez, růže šípková, líska, jeřáb, hloh, psí víno, tis, zlatice, šeřík, jilm, olše, kdoulovec – až na habry, olše a jilmy nemusíte keře nijak zastřihovat, pouze sledujte a usměrňujte v jejich bujnosti. Habr, jilm a olše je potřeba zastřihovat, aby se dobře rozvětvily. Dobré u habru je, že mu neopadají listy, jakmile uschnout, ale vydrží až do jara, kdy vypučí nové a staré opadají.

Související obrázek

Pokud máte dostatek místa, udělejte u plotu dvě řady. Jednu pro držení plotu (nemusí být jedlá) a druhou s jedlými keři. Po několika letech se k té první řadě nedostanete a byla by škoda, pokud byste o jedlé plody přišli.

  • pro plody a krásu (druhá vnitřní řada) – dřín, dřišťál, arónie, rakytník, zimolez kamčatský, muchovník, ostružiny, jedlé růže, rybízy, brslen, svída krvavá, tavolník, komule, bez (černý, hroznatý), líska, zlatice, kalina, klokoč, žanovec, ruj, ibišek, kdoulovec, pustoryl, tamaryšek, krušina. K jedlým keřům byste měli mít dobrý přístup, abyste mohli sbírat výborné plody. Pokud máte malý pozemek, můžete je dát přímo k plotu. Pak ale nedělejte další vnitřní řadu. Využijte třeba vyšších bylin.

Související obrázek

Jak sázet. Pokud děláte jen jednu řadu podél plotu, habry sázejte 30 cm od sebe (ano, tak blízko) a ostatní keře 50 cm. Mezi pletivem a keři nechte 30 cm. Důvodem, proč se sází takto nahusto je, aby vám vznikla neprostupná jednotná řada a ne solitéry. Sázíte-li ve dvou řadách, využijte spon. Tzn. první řada 50 cm od sebe a druhou řadu posunete tak, aby keře z druhé řady byly mezi keři z první řady. Lidově řečeno sázíte cik cak. Vzdálenost řad je 1 m. Dvě řady bohatě stačí na super neprostupný a krásný živý plot.

Kde sehnat sazenice. Nemá cenu si je pěstovat od semínka. To byste se učekali. Můžete zkusit si některé nařízkovat (šeřík, bez, zlatice, jilm, olše, kdoulovec, tis, břečťan). Nebo si raději zajeďte do lesoškolky. Mají mnoho nelesních stromů a keřů a za výbornou cenu. Jedna sazenice 40 cm vysoká za 20 Kč? V kterém zahradnictví tohle najdete 🙂

Až sazeničky vysadíte, zamulčujte je slámou. Jednak se nebudou muset často zalévat (mulč drží zemi vlhkou i za horka) a plevel bude mít víc starostí prodrat se na slunce.

Bonusem tohoto článku je, že pokud se přihlásíte k odběru newsletteru, přijde vám podrobný soupis keřů s jejich stanovištěm, výškou, jedlostí a využitím v kuchyni.

Krásný sázecí den 🙂

Při kliknutí na obrázek se dostanete na zdrojovou stránku.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *