Plánování zahrady

Určitě si každý z vás, kdo si pořídil zahradu, začal představovat, co kde bude. Jaká rostlina se hodí pod ovocný strom, která zase ke zdi domu. Kde bude pergola, kde záhon pro rajčata, a tak dále. Skoro každý má potřebu a chuť nějakým způsobem usměrňovat svůj kousek ráje. Realizovat své vize. Ne jak to má soused nebo co uvádějí v časopise. Přesně podle sebe.

Aby vám však zahrada v budoucnu přinášela kýžený pocit spokojenosti a také dobré plody a málo práce, je záhodno si dobře promyslet, kde co bude a proč. Pokud budete sázet, tak jak vám přijdou sazeničky zrovna pod ruku, můžete zplakat nad výdělkem.

Proč je plánování tak důležité? 

Uvažovali jste, jak byste chtěli, aby vaše zahrada vypadala za 5 let? Je to celkem za chvíli, že ano? A přitom dost dlouho na to, aby stačila většina rostlin (bylin/keřů) vyrůst do své podoby. Když si toto představíte, zjistíte, že spousta roslin, které jsou nyní mrňavé a sázíte je blízko k sobě, nebudou mít dostatek místa a uhynou. Taková škoda práce.

Výborným způsobem, jak předejít chybám v sadbě, je vytvořit si plán zahrady s rostlinami, se stavbami, cestami… Najít si jejich velikosti (výšku, šířku), dle toho si naměřit kolečka/obrazce (z papíru nebo kružítkem) a namalovat.

Musím říct, že mám obrovský plánek celého sadu asi na 3x A1 a je občas komplikované se mezi těmi stovkami kruhů vyznat. Nelze uvažovat o jednotlivých bylinách, jelikož jsou pro plánek moc malé. Také na plánku nevidíte tvarové nerovnosti terénu. Při plánování svejlu je to problém. A tak jsem přemýšlela, jak to lépe pojmout. Umět si zahradu představit ve 3D.

  

Pohled od jihu, modelace terénu                     

Existuje mnoho plánovacích programů, např. My Garden (Moje zahrada). Přijde mi uživatelsky nejpříjemnější, akorát je možné navrhovat jen malou plochu zahrady (nehodí se pro velké zahrady či sady) a je to zdlouhavé. Než se zorientujete a začnete tvořit, zabere to hodiny a přitom skoro nic nemáte.

Co mě však nadchlo, je aktivita z dětských let. Vyrobit si z papíru 3D model zahrady. Můžete tam zakomponovat keře, jezírko, vysoké i nízké stromy, záhony, louku, lesík, domy, hřiště, saunu, garáže, dřevník, skleníky, atd… Můžete si před nalepením objektů vytvořit nejlépe vám vyhovující koncept. Lze namodelovat sklon zahrady, nerovnosti, svahy…

  

Simulace stínu – poledne a pozdní odpoledne (léto)

Pokud si s tím dáte práci a uděláte modely dle měřítka (např. 1cm = 1m), nádherně uvidíte a dokážete si představit, jak bude zahrada vypadat. Kde je potřeba něco dodělat, kde vznikl volný prostor apod. Můžete si s tím hrát, přestavovat stromy jinam (pokud tam ještě nejsou), simulovat si lampou, jak půjde sluníčko a jak dlouhý bude za stromy stín, kam tedy nesázet zeleninu. Krásná tvorba zabere několik hodin. Děti vám s tím rády pomůžou. Budete mít super rodinou akci, jejímž výsledkem bude vize. Vaše vize ráje. To stojí za to!

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *