Bezorebné pěstování brambor ve slámě

Letos poprvé zkoušíme metodu pěstování brambor, kdy se brambory nedávají vůbec do země a pěstují se pouze ve slámě. Vím, že se dají pěstovat brambory i v posečené trávě, ale někdy to má sklony k hnití, a nebo na kompostu. Pro nás pěstování v kompostu není vhodné, jelikož je náš kompost poměrně malý.

Jak začít: Připravila jsem si naklíčené brambory. Samy mi ve sklepě naklíčily a já měla tak o starost méně. Prý je lepší sázet naklíčené brambory, lépe a rychleji se ujímají.  Celkem 50 kusů. Sázela jsem s prvním květem třešní v kořenové dny (dle pranostiky a kalendáře Marie Thunové).

Příprava záhonu probíhala asi tak, že jsem vůbec nic nesekala, ani neryla. Vyhlédla jsem si pěkné místo pod ořechem (nevadí jim ořechové listí). Kde mi přišlo, že je vhodné místo na brambor, botou jsem dané místečko ošoupala na hlínu, na to položila brambor klíčky k zemi. Takto čtyři řady vedle sebe.

Na zakrytí jsme použili jeden slaměný balík a rozkutáleli po bramborách. Vidlemi slámu doladili, zarovnali. Sláma by měla brambor přečuhovat ze všech stran o 50 cm kvůli plevelu. Výška slaměného mulče cca 20 cm nebo více. To je vše.

Dále jsem nic nezalévala, neplela a asi po 14 dnech, když jsem sekala trávu, jsem ji přihodila na slámu.  Po třech týdnech, když jsem nadzvedla slámu, tak brambory již měly bílý výhonek, prodírající se slámou ven.

Kořeny prorostly do země a brambor již nešel odebrat. Sklizeň by měla probíhat tak, že až odeschnout natě, srolujete slámu a brambory odeberete. Nebudou v zemi, ale budou na ní pouze ležet. Takže se vyhnete těžké práci jak při sadbě, tak při sklízení. Báječné a jednoduché. Slámu po sklizni můžete použít jako mulč je stromkům nebo ji využít k bramborám v příštím roce.

Vhodné je také přidat/přidávat v průběhu pěstování nějaký živočišný materiál pro dostatek dusíku (hnůj, slepičince, vaši moč,…), sláma ho má nedostatek. Budeme vás informovat, jak náš pokus postupuje. Mějte krásný den 🙂

 

 

5 komentářů: „Bezorebné pěstování brambor ve slámě

  1. Dobrý den,
   všechny brambory nevylezly. Buď je někdo snědl nebo nevzešly. Zhruba dvě třetiny vylezly nad mulč. Těm, co vylezly, se daří pěkně. Jsou to silné rostliny, kvetou. Když jsem se dívala namátkově pod mulč, brambory jsou zatím malé, ale jsou tam :-).

 1. Dobrý den, bylo loni sucho, zalévali jste brambory ve slámě? A jaká byla sklizeň? Asi nestíháte, chápu, ale zajímalo by mne, jak váš pokus dopadl:-)

  1. Dobrý den,
   omlouvám se za pozdní odpověď. Teď na jaře máme dost fofr 🙂 Brambory ve slámě nedopadly moc dobře. Řekla bych, že to bylo vlivem sucha a krátko-trvajících dešťů. Voda se skrz slámu k bramborám moc nedostala a my nezalévaly. Na to jsme loni už neměly síly. Myslím si, že při větší zálivce by byla úroda velmi pěkná. Se slimáky jsme neměly problémy a brambory se výborně sklízí a jsou čisté. Letos zkoušíme variantu v zemi a zamulčováno slámou.
   Přeji pěkný den
   Karolína

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *