Sluneční past z přebytečného jílu

S příchodem podzimu, jak už to bývá, se chytáme na sázení stromků. Ono ale není jedno, kam je dáte. Musíte promyslet, kde se jim bude dobře dařit, kde budou rádi a budou vám dávat dobré ovoce. Jelikož je náš pozemek mírně svažitý a dost tu fouká, rozhodly jsme se, že než začneme se sadbou stromů, jimiž se snažíme o obnovu sadu, trochu pozemek upravíme.

Původní záměr bylo terén vyrovnat, aby nám neodtékala dešťová voda pryč a vytvořit svejly pro její zadržení. Jak už to bývá, až ke konci plánování jsme si uvědomily, kam s tím… S čím? S obrovským množstvím jílu, které se úplně nehodí na zakládání zahrady. Moc toho na něm neroste a aby se zúrodnil, chvíli to trvá. Tolik času nemáme. Potřebujeme rychlé a efektivní řešení. Vytvoříme sluneční past.

O slunečních pastích se zmiňuje například Sepp Holzer, který díky nim pěstuje subtropické rostliny v horské oblasti Alp, nebo Jaroslav Svoboda. Cílem takové pasti je za pomoci kamenů nebo valu, vytvořit lokální teplejší mikroklima, než je v místě běžné. Díky tomu můžete pěstovat teplomilnější rostliny i v chladnějších oblastech. Val nebo kameny se uspořádají tak, aby rostliny byly chráněné před studeným větrem. Většinou se val staví jako půlměsíc s plnou stranou orientovanou k severu (v našich podmínkách). Past můžete vytvořit klidně kolem celého vašeho pozemku nebo jen kolem stromku, není rozměrově omezená. Z kamenů můžete vytvořit tzv. suché zídky a nechat je porůst skalničkami. Skloubíte krásu i funkčnost.

Výsledek obrázku pro sluneční past

Výsledek obrázku pro sun trap garden

My jsme měly hodně jílu a kamenů nedostatek, tak jsme vytvořily val. Val máme cca 2 m od plotu, aby se k němu dalo dostat. Je vytvořený na západní a severní straně pozemku, odkud nejvíce fouká. Vysoký je cca 1,5 m a dlouhý, ani nevím. Neměřila jsem. Odhadem asi 70 m. Je vytvořený malým bagrem. Do valu je zasypáno i několik pařezů, co nám zbyly po srovnání terénu. Pěkně zetlejí, my s nimi nemáme žádnou práci a zlepší podmínky pro rostliny.

Val jsme zatím neosázely, čekáme, až trochu slehne a usadí se. K patě valu jsme nasázely květiny, co nám darovali známí.

Teď k hlavnímu důvodu, proč je pro nás sluneční past užitečná. Máme rády teplomilné rostliny a jejich plody a přijde nám škoda je nepěstovat. Například mandloně, meruňky, fíky, banány, kaki, vinnou révu, kiwi apod. Rostliny jsou sice mrazuvzdorné, ale pokud jsou na otevřeném větrném pozemku, dařit se jim moc nebude. Past zachytí teplo ze slunce (jíl krásně drží teplo) a udržuje ve své blízkosti i o několik stupňů vyšší teplotu, než má okolí. Díky tomu stromky prospívají lépe. Dříve se ohřejí a později chodí na zimu spát. Plody stihnout krásně dozrát (to máme naposloucháno z videí Seppa Holzera 🙂 ).

Val budeme osazovat na jaře půdokryvnými rostlinami a nižšími jedlými keři (ostružiník, maliník, rybíz, josta, rakytník apod.). Před val jsme zasázely výše zmíněné ovocné stromky, celkem 24 kousků. Držíme palce, ať jich na jaře žije zase 24.

Past jsme vybudovaly letos. Teprve příští rok uvidíme, zda opravdu funguje tak, jak ostatní říkají a píší.

Krásný den všem

 

Zdroje obrázků:

https://www.permaculturevisions.org/

http://rozlitatus.blogspot.com/2015/06/na-zacatku-sveta-povidani-ctvrte.html

 

2 komentáře: „Sluneční past z přebytečného jílu

  1. Dobrý den,
   je možné, že by šly i mandarinky 🙂 . Myslela jsem však meruňky. U nás se meruňkám kvůli silným studeným větrům moc nedaří, proto jsou umístěné za sluneční past.
   Zdraví Vás
   Karolína

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *