Kapková závlaha ke stromkům aneb zaléváme z lehátka

Článek vychází poněkud pozdě po sezóně, ale můžeme se na to dívat i tak, že kdo ho bude číst teď, může se dobře připravit na další suchou letní sezónu 🙂

Přibližně od května až do konce září roku 2019 jsme trpěly urgentním nedostatkem vody. Letos, i přes veškerou naši snahu a péči, uschlo několik (možná i desítek) stromků, vlastnoručně vysazených, s láskou opečovávaných. Náš velký pozemek nelze zalít jednou 50 m hadicí (taháme až tři 50 m hadice napojené na sebe a to už je tíha) a kubík vody je zatraceně málo. Zaléváním (když dešťová voda zrovna byla) jsme trávily hodiny až do úplné tmy, kdy jsme poslední stromky zalévaly s čelovkou.

V půlce léta toho máte tak akorát plné zuby a říkáte si, zda to vůbec máte zapotřebí. Takhle se trápit. Zda to prostě nenechat na přírodě a ono holt něco uschne. Za pár dní vám to však zase nedá, nechcete se dívat na ty chudáčky umírající stromky, popadnete hadici a hodiny dlouho do noci zaléváte.

Řekly jsme DOST! Jakmile voda došla, sedly jsme k papíru, kalkulačce a začaly promýšlet, jak to udělat jinak. Inteligentněji. BEZ PRÁCE!!! Jak to dělají jinde? Tam, kde je vody málo? Kde je stále horko, velký výpar a není možné lít vodu všude okolo?

Inspirovala nás videa z Izraele a Egypta, kde mají velmi důmyslně řešenou kapkovou závlahu. Vědí přesně, kolik vody jaká rostlina spotřebuje a kolik musí dávkovat v jakých intervalech. Možná si řeknete, ano, to už jsem viděl, ale je to moc složité, drahé apod. Pokud navštívíte Hornbach, s jistotou zjistíte, že instalace profesionální kapkové závlahy je výsada jen velmi bohatých zahrádkářů (uvažujeme-li o velkém pozemku). Máme rády výzvy, a tak jsme se pustily do vymýšlení levné závlahy pro hodně velké zahrady.

Nejprve vás uvedeme do obrazu.

Kapkovou závlahu instalujeme ke stromkům a keřům k plotu. Celková délka plotu, která je osázená, je 230 m. Celkem je vysázeno ve dvou řadách +- 300 stromků a keřů. Každý stromek zaléváme cca 30 vteřin slabým proudem vody. Celkem strávíme při zalévání jen podél plotu asi 150 minut. Síla, co?

Dvě řady kapkové závlahy a naše číča.

Kapkovou závlahu jsme daly k plotu záměrně proto, že kolem stromků nejezdí sekačka a nepřipadá v úvahu nebezpečí přeseknutí hadice. Hadici o délce 250 m jsme kupovaly v Praze ve stavebních potřebách, kde jsou ceny přijatelnější, než v hobby centrech. Cena za metr průhledné 3/8 coulové hadice se pohybuje mezi 20 – 25 Kč. Větší průřez hadice je zbytečný. Dle prodejce by hadice měla vydržet při celoroční venkovní instalaci asi 5 let. K hadici jsme si nechaly naohýbat 200 kolíků 15 cm dlouhých z pevného drátu k přichycení hadice k zemi. Můžete použít kolíky vlastní výroby nebo např. stanové kolíky.

Instalace

Zahradu máme různě svažitou, takže jsme vstup vody do hadice navrhly tak, aby voda vždy tekla gravitačně dolů, nikoli, aby musela být tlačena nahoru. Konec hadice je ukončen jejím ohnutím a ovázáním drátkem. Hadici jsme táhly po zemi co nejpřímější cestou kolem stromků. Po metru a něco je upevněna kolíkem k zemi. Začátek hadice určený pro napojení k hadici jdoucí od nádrže, je ukončen rychlospojkou pro snadné napojení.

Hadici veďte těsně kolem kmínku stromku.

Proto, aby kapková závlaha fungovala, jsme u každého stromku (co nejblíže jeho kmínku) udělaly pájkou s ostrým hrotem malou dírku o průměru cca 1 – 2 mm. Jak se to zrovna povedlo 🙂 Osvědčilo se dírky dělat horkým hrotem, kdy se okraj dírky nataví a drží. Pokud dírku uděláte jen studeným hrotem, bude mít dírka tendenci se uzavřít a nebude propouštět vodu. Dírka musí být orientovaná ke kmínku a směřovat do země tak, aby se voda rovnou vsakovala. Tam, kde je půda hodně tvrdá a voda se pomalu vsakuje, zapíchneme vedle kmínku kolík a lehce jím zakvrdláme. Následně vodu nasměřujeme na kolík. Stéká po něm rovnou ke kořenům.

Do hadice je nutné vpouštět vodu pod tlakem, aby voda vytékala všemi dírkami, a ne jen těmi nejspodnějšími. Kapková závlaha nebude fungovat, pokud do hadice budete pouštět vodu jen gravitačně. Doporučujeme silnější čerpadlo, které má tlak min. 2 bary, tj. výtlačná výška cca 20 m. Výborně závlaha funguje při napojení hadice na běžný vodovod, ale to není moc ekologické a permakulturní. Ale vyzkoušet jsme musely 🙂

Tím, že je voda pod tlakem, tak z hadice neukapávají kapičky, nýbrž spíš tečou čůrky. Je to efektivnější, neboť zalévání pak nemusí trvat několik hodin (jako při tradiční kapkové závlaze), ale jen pár desítek minut. Čůrek se okamžitě vsakuje a netvoří kolem kmínku louži, takže výpar vody je minimální a rostlina dostane maximum.

Kýžený výsledek

Konečně se dostáváme k zakončení úspěšného pokusu. Instalace hadice ve dvou lidech nám zabrala 35 minut. Dělání dírek pájkou přibližně 50 minut a napojení k hadici od nádrže, odzkoušení a doladění chybiček asi hodinku. Celkový čas, dejme tomu, 2,5 hodiny. Celková cena závlahy (hadice, rychlospojky, kolíky) přibližně 6750 Kč.

Porovnání

Ruční zalévání

 • čas strávený zaléváním – 150 minut jednou až dvakrát týdně
 • objem spotřebované vody – 500 l
 • únava – obrovská
 • cena – 0 Kč

Kapková závlaha

 • čas strávený zaléváním – 5 minut, připojení hadice a zapnutí čerpadla
 • čas, po který se zalévají všechny stromky najednou (bez nás) – 30 minut
 • objem spotřebované vody – 280 l
 • únava – žádná, ležíme na lehátku
 • cena – jednorázová, 6750 Kč

Když píšeme tyto řádky, musíme se smát. Radostí. Jak jsme to dobře a efektivně vyřešily. Jak se 150 minut práce smrsklo do 5 minut. Kolik desítek hodin a litrů vody jsme díky kapkové závlaze ušetřily.

Doporučení na závěr

 • Kapková závlaha výše uvedená se hodí k trvalkám nebo stromkům.
 • Instalujte ji jen tam, kde nesekáte. Popř. sekáte jen nůžkami nebo něčím, co si dobře ohlídáte.
 • Musíte mít výkonné čerpadlo, samospádem to nefunguje.
 • Napojení závlahy k přívodní hadici dejte na nejvyšší místo v zahradě.
 • Lze přikoupit i spínací hodiny a zahrada se může zalévat sama i bez vaší přítomnosti. Není to skvělé???
 • Vřele doporučujeme! Užívejte si ušetřeného času nebo ho věnujte bohulibějším aktivitám 🙂

Krásný den Vám přeje Karolína

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *